Настоящият тест е посветен на един от най-значимите закони в нашата история – Търновската конституция. Тя е значима не само защото е първата ни конституция и изобщо най-продължително действащата на Балканите, а защото ознаменува легалното и юридическо начало на Третата българска държава. Широкият спектър от права и свободи, които тя предоставя на всички български граждани, дават повод на редица изследователи да я определят като една от най-демократичните конституции за времето си.
Тестът съдържа въпроси, отнасящи се както до съдържанието на Търновската конституция, така и до Учредителното събрание, което я изготвя и приема. Пожелаваме ви успех и приятно решаване!
как в Търновската конституция има ВСЕОБЩО избирателно право, когато ЖЕНИТЕ нямат право да гласуват??
не знам
Здравейте. Търновската конституция не ограничава изрично избирателните права на жените, свързани конкретно с правото им да гласуват, да бъдат избирани за народни представители и т.н. Може да се каже, че подобна забрана е налице едва в приетия година по-късно първи избирателен закон на Княжество България, както и в следващите избирателни закони. Официално жените получават всеобщо избирателно право с наредбата-закон от октомври 1944 г., дотогава те са ограничавани напълно или частично в избирателните си права. Трябва да имаме предвид, че при обсъждането и гласуването на всеобщото избирателно право в Учредителното събрание народните представители са отчитали тогавашната юридическа практика в световен мащаб, а именно, че пълни избирателни права могат да притежават само и единствено мъжете, навършили определена възраст. Освен това, времето им е било изключително ограничено, за да могат да конкретизират отделните текстове от конституцията, предвиждайки всеки един възможен случай на неправилно или невъзможно тълкуване. Разпоредбите на конституцията се изясняват с приетите впоследствие избирателни и други закони. В заключение бих казал, че въведеното всеобщо избирателно право наистина създава известно объркване, но това не е достатъчно основателна причина, за да не му признаем качеството на изключителен демократичен белег, тъй като по това време подобно право фигурира в основните закони на едва четири или пет държави в света (а в много страни даже няма и народно представителство).
Здравейте. Аз също съм дипломиран юрист, и като такъв мога да потвърдя, че в юридическата литература всеобщото избирателно право се сочи като едно от основанията за квалификацията на Търновската конституция като една от най – демократичните за времето си. Въпреки това, много историци биха оспорили това твърдение.
В Търновската конституция не е изрично записано, че право да гласуват имат само мъжете, защото по това време това условие се приема по подразбиране.
Жените получават право да гласуват чак през 1938 г., но само тези, които са омъжени, вдовици или разведени. Пълни изборни права получават през 1944 г., т.е. вече могат и да бъдат избирани.
Коригирайте отговора в теста, по-правилен е отговорът „неприкосновеност на личността и частната собственост“.