След неочакваната смърт на младия цар Георги II Тертер през 1323 година, последният представител на Тертеровата династия, търновските боляри преценяват, че трябва по най-бързия начин да се сложи край на междуцарствието и да се заздрави държавата. Георги II не оставя мъжки наследник и ето защо изборът се спира върху влиятелния видински деспот – Михаил Шишман. Бъдещето ще покаже, че това е било правилното решение. Още повече, че по този начин Видинското деспотство се връщало обратно в рамките на Българското царство, което довело до укрепване на държавното единство и политическата мощ.
Цар Михаил III Шишман (1323 – 1330) се оказва един от най-амбициозните български владетели на Второто българско царство. Той е син на деспот Шишман и далечен правнук на някогашния български цар Иван Асен II, като стремежът му към слава е закодиран в кръвта му. Енергичен и дързък, през 1324 година без да губи време, Михаил Шишман се заема да възстанови българската власт в градовете от Тракия, отнети от византийския император Андроник III Палеолог (1328 – 1341). Намеренията му в голяма степен се сбъдват, като единствено Пловдив остава в ромейски ръце. В тази операция Копсиското деспотство също било завладяно. След големите военни успехи в Тракия, Михаил Шишман проявява и типичните за цар Иван Асен II дипломатични качества.
![](https://bulgarianhistory.org/wp-content/uploads/2017/10/018-346x500.jpg)
Възползвайки се от поредната гражданска война във Византия между „стария император“ Андроник II (1282 – 1328) и неговия внук Андроник III, българският цар решил да се намеси и взел страната на доскорошния си враг от бойното поле – младият претендент Андроник III. Така през май 1327 година двамата владетели се срещнали край град Черномен (именно тук 44 години по-късно ще се проведе битката при Черномен) и след осемдневни преговори подписали мирен договор. Този договор узаконява българската власт в земите между Сливен и Месемврия и предвиждал брак между Михаил Шишман и бившата съпруга на стария цар Тодор Светослав – Теодора Палеологина, която е и сестра на Андроник III.
Промяната в личния живот на търновския цар носи две големи последствия. От една страна тази женитба затвърждава позициите на царя на престола, сродявайки се с предишната управлявала династия на Тертерите. Също така царят си запазва възможност за допълнително разширение на държавните граници в Тракия, което Андроник обещал като зестра на сестра си. От друга страна, при това положение Михаил Шишман трябва да се разведе с първата си съпруга – Анна-Неда, сестра на сръбския крал Стефан Дечански, което означавало обтягане на отношенията със Сръбското кралство. С Черноменския договор на практика се оформят две големи коалиции – първата на крал Стефан Дечански и стария император Андроник II и втората – на цар Михаил Шишман и младия василевс Андроник III.
През 1328 година обаче нещата се променят когато става ясно, че ромеите няма да спазят договора. Търновският цар решил, че пред него се е открива уникална възможност да направи нещо, което дори Симеон Велики не успява – а именно да превземе Константинопол и да се коронова за римски и български император. За целта Михаил Шишман решава да се съюзи с доскорошните си врагове и предлага на стария василевс Андроник II една българска войска, която да влезе в Константинопол и да помогне на императора да задържи властта. Под този претекст войската трябва да влезе в града и да го предаде на българския цар. Младият Андроник III обаче, съзирайки тайния план на българите, решава да остави настрана враждата с дядо си, като го посъветвал да не се доверява на царя. Андроник II послушва съвета и така амбицията на Михаил Шишман да седне на трона на римските императори била осуетена.
Междувременно гражданската война във Византия е решена в полза на младия василевс, който през лятото на 1328 година влиза в Константинопол и принуждава дядо си Андроник II да абдикира. Стабилизацията във вътрешните работи на Византия кара Михаил Шишман да се откаже от бъдещи конфликти в Тракия. Българският цар насочва вниманието си на запад, където Сръбското кралство в продължение на 40 години почти безпрепятствено разширявало границите си за сметка на Византийска и Българска Македония.
Така в началото на 1329 година Михаил Шишман подновява договора от Черномен с Андроник III и започва подготовка за голям съвместен поход срещу сръбския крал Стефан Дечански. Според Иван Божилов Михаил Шишман иска не само да спре сръбското настъпление в Македония и да върне северозападните български земи, но и цели пълното унищожаване на Сръбското кралство, в чиято подялба ще участва и Византия. Византийският император и историограф Йоан Кантакузин в своята „История“ твърди, че планът на съюзниците е ромеите да нападнат от юг, а българите – от запад. През юли 1330 година Андроник III започва с изпълнението на плана, навлиза с войската си в Западна Македония и превзема крепостите Вучим, Деврица, Добрун, Каваларион и Сидерокастрон. След първоначалния успех императорът се установява край Битоля и зачакал действията на българския цар.
![](https://bulgarianhistory.org/wp-content/uploads/2017/10/„Смъртта-на-цар-Михаил-в-битката-при-Велбъжд“-худ.-Дж.-Х.-Валда-500x366.jpg)
В това време, според Никифор Григора, на 19 юли 1330 година Михаил Шишман напуска Търново и през Искърския пролом се отправя към Средец и горното течение на Струма, където завзел град Земен. За това свидетелства и сръбският архиепископ Данило в произведението си „Животите на сръбските крале и архиепископи“. Що се отнася до мястото, където се установява българският лагер, Тома Томов прави подробно изследване на местната топонимия. Според едно местно предание българският стан се намира в местността Шишманица между селата Шишковци, Копиловци и Скриняно, а обозът – в района на село Дворище. В това време Стефан Дечанки се установява на лагер край Велбъжд (дн. Кюстендил). Той все още не е събрал цялата си войска, тъй като чака елитните си каталански наемници и затова иска еднодневно примирие. Тома Томов застъпва тезата, че българската войска е разделена, като обозът все още се бави, ето защо Михаил Шишман се съгласява на примирието. Според разказа на Йоан Кантакузин българският цар използва времето и изпраща част от войската си да събира обоз от съседните селища:
„Тъй като не достигала храна в лагера на мизите, царят Михаил решил, че трябва да изпрати отбрана войска за храна в деня на примирието”.
Числеността на войските е спорна, като варира в различните източници. По всяка вероятност и двете армии наброяват около 15 000 души, което е максимумът за периода. Никифор Григора твърди, че Михаил Шишман разполага с 12 000 българи и 3 000 наемници – власи и татари, предвождани от воеводата Иванко Бесараб. За сръбската войска пък византийският историограф казва, че кралят разполага със „силна войска“ и 1 000 „келти“ (каталански наемници). Според Йоан Кантакузин обаче наемниците са 300 тежковъоръжени „аламани“.
![](https://bulgarianhistory.org/wp-content/uploads/2017/10/22207196_10203658734745748_561970141_n-500x411.jpg)
Как протича битката?
Докато българският цар изпраща „отбрана войска“ да събира обоз, за негово нещастие в сръбския лагер се появяват очакваните от сърбите подкрепления. Това става на 28 юли, събота 1330 година. Стефан Дечански решава да се възползва от този дар на Фортуна и дава заповед за атака над българските позиции по обяд. Една сръбска част, под командването на краля, заема височината Спасовица, а друга, начело с младия крал и бъдещ сръбски цар Стефан Душан, се насочва по долината на река Драговищица към село Шишковци, където в местността Божурица (между Шишковци и височината Спасовица) се разиграва сражението. Западните каталански наемници са ударната сила на сръбското нападение. Междувременно цар Михаил III Шишман подрежда малкото войска, която е в лагера и лично повежда сражението. Според изворите българският цар е тежко ранен, пленен и отведен в сръбския лагер, където по-късно почива от раните си. Той е погребан в църквата „Свети Георги“ в Старо Нагоричане.
За битката при Велбъжд архиепископ Данило пише, че е толкова ожесточена, че водите на Струма почервеняват от кръвта на убитите. След сражението сърбите преминават Конявска планина, навлизат в българските предели при местността Мраката и завземат крепостта Извор. В това време братът на Михаил Шишман – Белаур и ловешкият болярин Иван Александър пристигат с другата част от българската войска и започват преговори за мир. Крал Стефан Дечански няма никакви намерения да навлиза в България поради две причини. От една страна неговите сили не са достатъчни за една военна кампания дълбоко в българските земи. От друга страна поражението на българите край Велбъжд не е голямо от гледна точка на жива сила.
![](https://bulgarianhistory.org/wp-content/uploads/2017/10/Battle_of_Velbužd_detail_from_Visoki_Dečani-500x198.jpg)
Тъй като от изворите знаем, че в деня на битката най-опитните български части са извън лагера и събират обоз, можем да заключим, че само наемниците татари и власи са останали в лагера. Така на преговорите е взето решение българите да върнат превзетата крепост Земен, като границата, както смята Тома Томов, преминава по долината на Треклянска река, след това през Мраката и нейните села, следвайки линията Пещера и Ореховския манастир „Св. Николай”– Жаблян – Извор – Житуша – Жедна – Кондофрей, откъдето през Владимир и Долна Диканя, по горното течение на река Арката, достигала до планината Верила.
Политическите последствия обаче са по-тежки. На българския престол в Търново под натиска на Стефан Дечански е поставен първородният син на Михаил Шишман от първата му жена Анна-Неда – Иван Стефан. Това решение означава, че сръбското влияние в страната се увеличава. Победата на сърбите край Велбъжд легитимира и тяхното териториално разширение в Македония и поставя началото на възхода на сръбската държава по времето на Стефан Душан.
![](https://bulgarianhistory.org/wp-content/uploads/2017/10/22184833_10203658646103532_1930881233_n-167x300.jpg)
Междувременно втората жена на Михаил III Шишман Теодора Палеологина трябва да бяга при брат си Андроник III. Новата ситуация в България налага и промяна на византийската политика. Андроник решава да оттегли войските си от Македония, тъй като без българската подкрепа една война със Сърбия е безсмислена, и да ги обърне срещу доскорошния си съюзник. Загубите, които ромейските войски нанасят на Иван Стефан в Тракия, утежняват и без това тежкото му положение на престола. През зимата на 1331 година срещу него е организиран преврат и на престола в Търново се възкачва племенникът на Михаил Шишман – Иван Александър (1331 – 1371).
Безспорно цар Михаил III Шишман Асен остава в историята като един от най-амбициозните български владетели, сядали някога на търновския престол.
За седемгодишното си управление той сменя три пъти съюзите си с византийските императори, сключва династичен брак с ромейска принцеса и дори се опитва да превземе царския град Константинопол. Неговата енергичност не спира дотук. Той е първият български владетел, който съзира сръбската опасност за българските интереси в Македония и решава да се справи с проблема недвусмислено.
Планът му да унищожи Сръбското кралство се проваля само заради неспазеното еднодневно примирие в тази далечна събота на 28 юли 1330 година. Оттук насетне, до падането под османска власт, Българското царство никога повече няма да разгърне мощта си със същия размах и енергия, както по времето на Михаил Шишман.