За съжаление лошото време ясно ни подсказва смяната на годишните времена, но то по никакъв начин не влияе на любителите на качествената историческа литература. Изданията на сдружение „Българска история“ може да откриете в електронния ни магазин, във фирмената книжарница на ул. „Ген. Гурко“ 27 в София, както и в по-добрите книжарници в страната. Ето кои са най-популярните ни заглавия за месец септември.

На първа позиция е книга, която не бе достъпна за читателите от своето първо издание през далечната 1925 година – „Пленникът в остров Корсика“ от Манол Гочев-Гълин.

Това е разтърсващата действителна история на български офицер Манол Гочев, който в продължение на близо четири години е военнопленник.

Спасил се по чудо от смъртта по време на Чеганската операция, той е пленен от сръбски войници и предаден на французите. След кратък престой в затворите на Авиньон и Марсилия достига крайната си дестинация – Кортенската крепост на остров Корсика.

Далеч от род и родина, майор Гочев трябва да понесе тежестта на пленническия живот и жестокото отношение на френските затворнически власти, разбили у него представата за хуманността на „цивилизованите страни“.

В тази среда той успява да оцелее единствено с помощта на верните си другари и собствената духовна и физическа сила. Изпитанията продължават и след завръщането му в България, когато открива, че държавата, която е напуснал преди Първата световна война, е променена до неузнаваемост.

Тази книга ще ни покаже колко ценни са свободата и малките ежедневни удобства, към които лесно се привиква. Ще ни разкрие и колко силна е любовта към родината, когато човек е далеч от нея. Но може би най-важното – ще докаже още веднъж колко ужасна е всяка война и как тя поразява на първо място живота на обикновения човек.

На второ място е заглавие, което се радваше на сериозен интерес от аудиторията и по време на Алеята на книгата –  „Тристахилядна София и аз между двете войни“ на Драган Тенев.

Със спомените си за София по времето, когато тя е „все още тристахиляден град“ с „тихи периферни улички“, Драган Тенев ни повежда на вълнуваща разходка из нейните емблематични кътчета.

От прочутите кафе-сладкарници „Сан Суси“ и „Роял“, през оживената ул. „Търговска“ с красивите ѝ фасади, бирарията на братя Прошек и ресторант „Батенберг“, до кино „Модерен театър“. Пътешествието е придружено и от пленяващи съзнанието истории. Сред тях са запознанството на автора с легендарния спортист, но скромен по душа човек Дан Колов, Стоян Михайловски, написал текста на химна „Върви, народе възродени“, и Евгения Марс, която го кани в дома си и лично му прочита писмата си от Иван Вазов. Заедно с това и паметни моменти като фурора около първото издание на конкурса „Мис България“ и навлизането на „говорещия филм“.

Благодарение на богатата си обща култура, увлекателен стил и не на последно място познанството си с голяма част от градския културен елит, покойният вече Драган Тенев ни представя една изключително пъстра и романтична картина на стара София и нейните жители.

Настоящото издание на „Тристахилядна София и аз между двете войни“ излезе близо 30 години след първото публикуване на книгата.

Челната тройка се допълва от „КГБ в България. Сътрудничеството между съветските и българските тайни служби (1944 – 1991)“ на проф. Йордан Баев.

Изследването е резултат от дванайсетгодишни проучвания на автора в архивите на българската Държавна сигурност. Трудът предлага впечатляващ обем сведения от български политически, дипломатически и военни колекции, използвани са данни от американски, британски, руски и други чуждестранни архиви.

За да бъде изданието така подробно, допринася проучването на около триста документални, мемoарни, справочни, научни и научнопопулярни публикации по историята на Комитета за държавна сигурност (КГБ) и други тайни служби.

Представена е информация за:
• над 110 представители на съветските тайни служби в България;
• близо 50 двустранни споразумения и протоколи;
• над 240 съвместни разузнавателни и контраразузнавателни операции;
• над 1100 секретни справки на КГБ;
• близо 80 оперативно-технически изделия на КГБ, използвани от българските тайни служби.

Книгата излиза за втори път след дебюта си през 2009 г. в ново издание.

 

Защо не се абонирате за нашия бюлетин?

Българска история
„Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Екипът ни е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ.