През изминалия месец изданията на „Българска история“ отново се радваха на голям интерес от страна на читателите, за което ви благодарим. Предлагаме ви класация на най-продаваните наши книги в предпоследния месец на 2020 година. Водещите три заглавия, както и всички останали издания с логото на „Българска история“ може да намерите в нашия онлайн магазин, във фирмената книжарница на ул. „Ген. Гурко“ 27 в София, както и в по-добрите книжарници в страната.
Първата позиция е за „История на България“ от Блазиус Клайнер.
Написано през 1761 г., произведението на францисканския монах е най-обективния източник за българската история до края на XIX в. То обхваща периода от Кубратова България до падането на Константинопол през 1453 г. В разказа си авторът се уповава на множество достъпни по негово време извори, които разглежда критично и задълбочено.
Луксозното издание е безценно допълнение към всяка семейна библиотека.
На второ място се намира „Първите дами на Средновековна България“ на проф. Пламен Павлов, която бе една от най-продаваните книги на есенната Алея на книгата.
Средновековната българска история е изпъстрена с образи на владетели, военачалници, духовници и благородници, които завладяват въображението на съвременния човек. Макар и съвсем обяснимо, встрани от вниманието ни остава ролята на жената в тогавашното общество.
Тази книга ще даде отговорите на някои прелюбопитни въпроси, които всеки почитател на историята би си задал:
Кой български цар е бил женен за французойка? Имал ли е Симеон Велики дъщеря? Кои български принцеси стават „първи дами“ в чужди страни и красят владетелските дворове от Ромейската и Латинската империя до Босна и Полша? Коя българка е единствената владетелка в Европа през XIV в. без благороднически произход?
Третата позиция принадлежи на кап. Коста Скутунов и неговите „Бурни времена“.
Това е една впечатляваща по обема си мемоарна книга. Авторът адютант на Царя в продължение на осем години. В периода 1920 – 1928 г. Скутунов е част от близкото обкръжение на монарха и това му позволява да научи, a впоследствие и да разкаже, редица неизвестни на широката общественост истории.
Борис III е представен в светлината на обикновен човек, който обича, мрази, притежава своите качества и недостатъци. От друга страна, не е пренебрегнат и образът на политик, осъзнал голямата си отговорност в „бурните времена“ след Първата световна война. Тогава, когато е достигната най-високата точка на обществено разделение в страната, белязано от политически убийства, атентати, бунтове и граждански сблъсъци.
„Бурни времена“ ще даде възможност на читателя да надникне зад завесата на голямата политика, да осмисли колко тежка е в действителност царската корона и най-вече – каква е цената, която Борис плаща, за да я носи четвърт век.