Лятото вече започна, повечето от вас вероятно вече са избрали къде да почиват и единственото, което им липсва, е интересно четиво за плажа. Някои от следващите издания може да изпълни тази роля, докато други са изцяло в графата „сериозна литература“. Ето най-продаваните книги за отминалия месец юни:

Добрите обноски винаги са били на почит, поради което не е изненада, че най-новата ни книга „Културният човек и неговите обноски“ се радва на толкова голям интерес сред нашите (по)читатели.

След Освобождението в България постепенно, но трайно, навлиза модерната европейска култура. Градското население започва да обръща все повече внимание на своето облекло и поведение в обществото. От чужди езици на български са преведени и първите четива на такава тематика, стремящи се да наложат изисканото държание във всекидневието на българина.

Едно от най-интересните сред тях е изданието „Културният човек и неговите обноски“, появило се през 1904 г. в превод от френски на д-р Иван Златаров. Книгата представлява сборник с правила и съвети относно етикета в най-различни ситуации. Като започнем от отношенията вътре в семейството, минем през посрещането или ходенето на гости у някого, до начина, по който се държим, докато сме в църква, театър, държавни институции или присъстваме на всевъзможни събития от официално и неофициално естество.

За времето, в което се появява, амбицията на изданието е да бъде „настолна книга на всяко семейство“ за възпитание и обноски. Немалко от съветите са същинска новост за тогавашното българско общество, а голяма част от тях биха ни изненадали и днес. Общото между всички тях е, че те учат човек по-често да проявява вежливост и съобразителност в своето ежедневие.

На втора позиция останаха „Достойните непознати“ на Мартин Чорбаджийски и Теодор Борисов, чиято поява бе отбелязана достойно в медийното пространство.

Историята често ни среща с личности, за които няма да прочетем в учебниците, но които са дали своя значим принос за развитието на страната. Те са се сражавали за свободата на Отечеството, изградили са модерна България със своя съзидателен труд, постигнали са научни успехи или пък са ни завещали безценни произведения на изкуството. Всички тези хора днес попадат в графата „забравени“.

Книгата „Достойните непознати“ ни среща с 50 истории на бележити наши сънародници. Историите на Коста Евтимов Наполеона и Иван Вариклечков ще ни покажат колко е важно да защитаваш своя род и родина, Рашко Зайков и Георги Христович ще са любопитни за посветените на науката, Сребра Родопска, Стефан Ватев и Димитър Павлович могат да служат за пример на занимаващите се с медицина, а приключенията на Асен Траянов в дебрите на венецуелската джунгла ще вдъхновят пътешествениците.

Без съмнение това е книга, която ще намери своето достойно място във всяка българска библиотека.

Третото място е за едно фототипно издание, което определено ще се хареса на дамите – „Моята книга – енциклопедия за домакинство от 1939 г.“.

След началото на ХХ век българката започва да се отдалечава от образа на старовремската домакиня. Повлияна от навлизащите модерни тенденции, за нея става необходимо да бъде елегантна и любознателна дама, която все повече обръща внимание на свободното си време.

В тази променяща се обстановка изключително важен става въпросът как най-ефективно да разпредели времето си. На помощ тук идва „Моята книга“, излязла през 1939 г. енциклопедия с най-полезните съвети при домакинската работа.

Чрез книгата всяка жена може да научи как да поддържа своето жилище в безупречна чистота, как да сготви чудесни ястия от родната и чуждестранна кухня, кой е правилният начин за сервиране и държание на маса, как да усвои техники като бродерията „Ришельо“ и да ушие и най-сложните облекла.

От днешна гледна точка някои от съветите изглеждат остарели или трудноприложими, други са все така необходими, но общото между тях е, че ни показват образа на модерната домакиня в Царство България.

Защо не се абонирате за нашия бюлетин?

Българска история
„Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Екипът ни е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ.