Сдружение „Българска история“ изпраща една успешна 2020 година, в която читателите имаха възможност да се запознаят с повече от 30 нови заглавия. По традиция декември е месеца на подаръци, поради което нашите „джуджета“ дадоха всичко от себе си, за да може всеки от Вас да зарадва близките си с хубава книга за празниците. Водещите три заглавия, както и всички останали издания с логото на „Българска история“ може да намерите в нашия онлайн магазин, във фирмената книжарница на ул. „Ген. Гурко“ 27 в София, както и в по-добрите книжарници в страната.

 

Класацията ни този път бе оглавена от „Първите дами на Средновековна България“ на проф. Пламен Павлов, която в хода на годината претърпя четири тиража – достатъчно доказателство за нейната стойност.

Средновековната българска история е изпъстрена с образи на владетели, военачалници, духовници и благородници, които завладяват въображението на съвременния човек. Макар и съвсем обяснимо, встрани от вниманието ни остава ролята на жената в тогавашното общество.

Тази книга ще даде отговорите на някои прелюбопитни въпроси, които всеки почитател на историята би си задал:

Кой български цар е бил женен за французойка? Имал ли е Симеон Велики дъщеря? Кои български принцеси стават „първи дами“ в чужди страни и красят владетелските дворове от Ромейската и Латинската империя до Босна и Полша? Коя българка е единствената владетелка в Европа през XIV в. без благороднически произход?

На втора позиция застана „История на България“ от Блазиус Клайнер, която се появи отново на българския пазар след повече от 4 десетилетия.

Написано през 1761 година, произведението на францисканския монах е най-обективния източник за българската история до края на XIX в. То обхваща периода от Кубратова България до падането на Константинопол през 1453 година. В разказа си авторът се уповава на множество достъпни по негово време извори, които разглежда критично и задълбочено.

Луксозното издание е безценно допълнение към всяка семейна библиотека.

Макар да имаше своята премиера едва в края на месеца, на трето място застана новото издание на „История славянобългарска“ от Паисий Хилендарски.

Това е книга, която винаги ще намери място във всеки български дом. Достойнството на изданието е преводът на новобългарски. Той следва ред по ред Котленския препис на Софроний Врачански, представен чрез факсимилета на всяка страница. По този начин читателят може да вникне пълноценно в историческото повествование, четейки и сравнявайки написаното от хилендарския монах.

Нещо повече  – използван е официално одобреният превод от Зографската света обител, дело на изтъкнатия преподавател в катедра „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет ас. д-р Димитър Пеев. Съвместно с проф. Александър Николов, той е автор и на научния коментар.

Изданието се реализира в сътрудничество със Зографската света обител и Националната библиотека Св. св. Кирил и Методий.

Защо не се абонирате за нашия бюлетин?

Българска история
„Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Екипът ни е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ.