Перото на талантливия редактор на вестник „Щурец“ Райко Алексиев наред осмива представителите на българската и световната политическа арена. Роденият в Пазарджик поет, карикатурист и общественик предава нова енергия на родната сатира и хумор, илюстрирайки проблемите и характера на българския народ и неговите държавници. Неведнъж е заплашван и въпреки съветите да напусне страната, той остава в България и продължава своята работа. Райко Алексиев намира своя край през ноември 1944 година, след като е обявен за „враг на народа“ и е пребит до смърт. И до днес не са изяснени подробности около смъртта му.

1. „Попитали коня каква е разликата между конете и хората:

– Разликата е там, че нас ни яздят и ни стягат юздите обикновено опитни ездачи.“

2. „Селото и кошерът си приличат по това, че и в селото, и в кошера всички работят. Различават се по това, че всеки кошер си има свой търтей, но не всяко село си има народен представител.“

3. „Та така е…поумня народът и не можем го язди като оседлан кон. А поумнее ли народът и хване ли се за правото си, и срещу власт, и срещу Господ биля се обявява с гласа си“.

4. „Карикатурата е най-странното изкуство. То нито се учи, нито може да се научи в академията. Карикатурата по своята същност не може да ласкае. Тя е бодване, одумка или обич.“

5. „Знаем, че историците са хора, създадени да спорят помежду си във всички факти, които стават под небето.“

6. „Според нас българите са се появили напук на историята и понеже пристрастната история не е била предвидила никакво място на световната карта, те са се заинатили да й отмъстят така, че докато съществуват световете, да се помни и знае що значи българи.“

7. „Народ ли е, без демагогия не се привлича.“

„Един българин – българин.

Двама българи – партия.

Трима българи – разцепление.“

8. „Училището и парламентът си приличат по това, че и при единия и при другия случай лихвите плаща народът.“

9. „Честните хора и златните монети си приличат по това, че в смутни времена и едните и другите изчезват.“

10. „Имай вяра в късмета си и може би ще бъдеш ощастливен с министерски пост. Късметът е сляп и не може да различи кадърното от некадърното.“

ПОРЪЧАЙТЕ КНИГАТА НА РАЙКО АЛЕКСИЕВ „ХУМОРИСТИЧНА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИТЕ“ И АЛБУМА СЪС 150 НЕГОВИ КАРИКАТУРИ

Защо не се абонирате за нашия бюлетин?

Мартин Чорбаджийски
Мартин Чорбаджийски е бакалавър по „Международни отношения“ и магистър по „История“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Той е бивш председател на Студентския дипломатически клуб при Университета и бивш заместник-редактор и автор в студентските списания „International“ и „Международник“. Специфичен интерес има към историята на българското националноосвободително движение и историята на българската външна политика и дипломация.