Първата световна война е поредният военен конфликт, в който българският войник извършва чудеса от храброст. В рамките на три години Българската армия извоюва редица славни победи на бойното поле. Операции като тези при Дойран, Тутракан, Червената стена впечатляват целия свят, а готовността за саможертва на българина става пословична.
Именно през тези динамични години са заснети фотографии, които се оказват наистина уникални по рода си. В тази публикация решихме да ви представим част от тях.
Български войник – опълченец, доброволец в Първата световна война
Български авиатори преди боен полет на борда на разузнавателен биплан Albatros C.III, наречен “Тутракан”, в кабината на наблюдателя е подполковник Васил Златаров, командир на българската авиация през Първата световна война, картечницата е авиационна 7,92-mm MG 14 Parabelum („Парабелум”), 1918 г.
Четирите оцелели след Първата световна война български торпедоносеца: “Дръзки”, “Смели”, “Строги” и “Храбри” (”Шумни” е потопен след като се натъква на руска мина, а “Летящи” е потопен от некадърния си френски командир след сключването на Ньойския договор – 1919 г., след натъкване на подводни скали). Снимката е направена най-вероятно в края на 30-те години на ХХ век в пристанище Бургас.
Цепелиновият хангар, построен от германците през Първата световна война, летище Ямбол, 20-те години на ХХ век
Театър на фронта
Четата на великия войвода Тодор Александров (най-вляво отпред), по време на Първата световна война
Носене на хляб, Южен фронт
Православен свещеник, мобилизиран на фронта през Първата световна война
Пехотинци в готовност за залп срещу противника
Български “змейков” балон от Първата световна война Благодарим на колегите ни от „Изгубената България“ за позволението да използваме богатия им архив в настоящата публикация.
Още фотографии от този период може да разгледате във втора и трета част на поредицата, посветена на Първата световна война.
Защо не се абонирате за нашия бюлетин?
„Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Екипът ни е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ.