Краят на лятото и идването на есента активизира любителите на качествената литература, което се видя ясно по време на Алеята на книгата, провела се между 5 и 11 септември. Имахме възможност да се срещнем с нашите (по)читатели, на които благодарим за хубавите думи, мнения и препоръки, които споделиха с нас. Всички издания на сдружение „Българска история“ може да откриете в електронния ни магазин, както и в по-добрите книжарници в цялата страна.

 

На първо място е книга, посветена на една от най-значимите личности в историята на София – „Некоронования цар на София – инж. Иван Иванов“ на Снежана Ракова.

В първите години след Освобождението София изглежда като провинциален османски град, безвъзвратно изостанал в своето развитие. С времето столицата постепенно изживява модернизация и придобива европейски облик, особено в периода 1934 – 1944 г., когато кмет на града е инж. Иван Иванов.

Книгата „Некоронования цар на София – инж. Иван Иванов“ от Снежанка Ракова ни запознава с живота на човек, чиито личностни качества и авторитет са безспорно признати. Създател на Рилския водопровод, той заема кметския пост и по време на Втората световна война става пряк свидетел на тежките разрушения в резултат на бомбардировките над столицата. След 9 септември 1944 г. Иванов получава обвинение от т.нар. Народен съд и е преследван от Държавна сигурност, но въпреки това успява да продължи работата си като инженер по значими проекти.

Книгата е базирана на множество непубликувани документи от семейния архив на инж. Иван Иванов, а голяма част от снимковия материал се показва публично за пръв път.

Второто място се заема от един от най-продуктивните ни автори – Стоян Тачев и неговия „Ураганен огън. Епопеите при Тутракан и Добрич през 1916 г.“

Съгласно Букурещкия договор от 1913 г. Румъния отнема от България Южна Добруджа. Скоро там започва политика по забрана на родния език, затваряне на училища и църкви, прогонване на учители и свещеници. Терорът продължава до първите дни на септември 1916 г., в разгара на Първата световна война, когато полковете на генерал Тошев освобождават старите български територии след няколко решаващи сражения. Сред тях са превземането на Тутраканската крепост и отбраната на Добрич.

„Ураганен огън“ е разказ за тези събития. Авторът използва богат набор от източници, които позволяват на читателя да се пренесе в това отдавна отминало време по достоверен и автентичен начин. Приложените в книгата снимки, карти на сраженията, подробните бележки и бойното разписание на българската 3-та армия допринасят за едно по-обширно възприятие на описаните исторически факти.

Днес, повече от сто години след битките за Тутракан и Добрич, извършеният подвиг от народ и войска в името на българската свобода е почти забравен. Затова целта на настоящото издание е много проста – да възроди спомена за воинската доблест и човешките добродетели на нашите предци.

На трето място се озова  „Ивайло – добрият цар“ на Димитър Петров, приела се отлично сред любителите на жанра „книга-игра“.

В нея бива претворен света на Българското средновековие. Разказът проследява годините, в които са живели последните представители на династията Асеневци – време на неуспешни войни, постоянни татарски набези и икономическа нестабилност.

В този съдбоносен период един българин се превръща в изразител на народния гняв. В книгата игра авторът отново е отредил на теб – читателя, ролята да определяш посоката на действие във вълнуващия сюжет, като се превъплътиш в образа на загадъчния водач Ивайло.

От твоите избори зависи дали българският народ ще дочака своето благополучие, или надеждите му ще загинат с гибелта на главния герой. Не забравяй – решенията, които взимаш, винаги носят след себе си последствия, а цената, която се налага да платиш, понякога е твърде висока.

Защо не се абонирате за нашия бюлетин?

Българска история
„Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Екипът ни е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ.