Първият месец на новата година предложи много предизвикателства за всички, но човек може да излезе дори и от най-тежката ситуация, използвайки силата на знанието. Ето кои бяха предпочитаните от вас заглавия през януари. Напомняме, че изданията на сдружение „Българска история“ може да откриете в електронния ни магазин, както и в по-добрите книжарници в цялата страна.
Първа позиция е за една изключително актуална книга — „Войната се завръща“ на Анри Пози. Тя е една от най-търсените и четени исторически книги за България.
Написана през 1933 г., „Войната се завръща“ на френския журналист Анри Пози е един задълбочен поглед върху случващото се на Балканите след края на Първата световна война. Тя натуралистично показва каква е съдбата на останалите в пределите на друга държава национални малцинства, които стават жертва на шовинистичната местна политика.
Самият автор е игнориран и хулен в своята родина, тъй като критикува нейната политика в региона. Книгата му е забранявана в Югославия и Гърция, а Върховният съд в Белград го осъжда на 20 години затвор заради неговите разкрития по отношение на начина, по който са третирани българите и хърватите в пределите на кралството.
Настоящото издание е с превод на Станимир Делчев, като към него са добавени допълнителни бележки, подробен справочен апарат на личностите и географските понятия и уточнения, свързани с различията в отделните тиражи през годините.
Средновековието е неизменна част от нашата класация, както показва втората позиция на „Кръстоносните походи и Средновековна България“ на Красимира Гагова.
В продължение на няколко века Изтокът и Западът си дават среща на Балканите, като в някои случаи сблъсъкът им има решаващи последствия за съдбата на българското царство.
Книгата „Кръстоносните походи и Средновековна България“ дава интересен и задълбочен поглед върху този бурен период. Авторката проф. Красимира Гагова е обобщила дългогодишните си проучвания по темата, базирани на многобройни извори.
Как кръстоносците са приемани от местното население, откъде е минавал техният поход и какво е тяхното наследство на Балканите? Това са част от въпросите, които ще намерят своя отговор.
Изданието предлага среща със значими личности от европейската история, сред които са императорът на Свещената Римска империя Фридрих I Барбароса и венецианският дож Енрико Дандоло – и двамата свързали имената си с нашето минало.
„Златната орда и българите“ допълва челната тройка.
Отношенията на Средновековна България със Златната орда, една от суперсилите в цяла Евразия през XIII – XIV в., дълго са подценявани в историческата наука и остават почти непознати за широката публика.
Няма да е преувеличено, ако приемем, че българският читател е слабо запознат с мястото на „татарския фактор“ в историята на „другата България“ на Волга.
В книгата, създадена от д-р Георги Владимиров и проф. Пламен Павлов, са проследени взаимоотношенията на двете български средновековни държави с могъщата „степна империя“, както и с нейното собствено развитие.
Засилва се значението на градовете, международната търговия и ислямската култура – процес, в който важна роля играят българските земи на Волга, както и съседството с България на Дунав.
До каква степен Второто българско царство е пряко засегнато от завръщащите се от похода си в Централна Европа орди на хан Бату? Какво довежда по-късно до въстанието на Ивайло? Кой български владетел преодолява татарската хегемония и каква е съдбата на Вoлжка България?
Това са само част от въпросите, чиито отговори ще намерите из страниците на илюстрованото издание.