Спокойно може да се каже, че живеем в интересни времена, като натрупания исторически опит може да ни помогне да излезем от всяка ситуация. Радваме се, че продължавате да предпочитате изданията на сдружение „Българска история“. Може да ги откриете в електронния ни магазин, както и в по-добрите книжарници в цялата страна.
За втори пореден месец най-продаваната ни книга е „Войната се завръща“ на Анри Пози, имаща пряко отношение към актуални политически процеси.
Написана през 1933 г., „Войната се завръща“ на френския журналист Анри Пози е един задълбочен поглед върху случващото се на Балканите след края на Първата световна война. Тя натуралистично показва каква е съдбата на останалите в пределите на друга държава национални малцинства, които стават жертва на шовинистичната местна политика.
Самият автор е игнориран и хулен в своята родина, тъй като критикува нейната политика в региона. Книгата му е забранявана в Югославия и Гърция, а Върховният съд в Белград го осъжда на 20 години затвор заради неговите разкрития по отношение на начина, по който са третирани българите и хърватите в пределите на кралството.
Настоящото издание е с превод на Станимир Делчев, като към него са добавени допълнителни бележки, подробен справочен апарат на личностите и географските понятия и уточнения, свързани с различията в отделните тиражи през годините.
Втората позиция е за най-новата книга от поредицата ни „Исторически приказки“ — „Асен и Петър“ на Ивомир Колев.
През 1186 година братята Асен и Петър повеждат народа по пътя на свободата. С редица героични подвизи те сбъдват копнежа на поколения свои сънародници – отново да имат независима държава.
В настоящата книга, наред с предаването на събитията от знаменитото въстание, е проследен и животът на първите Асеневци, останали в родната памет като мъдри и добри царе.
Разказът започва от детството им като постепенно разкрива характера и силата на младите мъже. Техните лични възходи и падения се преплитат със съдбата на целия български народ, за когото братята се явяват освободители.
Страниците са допълнени с богати илюстрации, които ще помогнат на всяко дете да се пренесе назад във времето и по-добре да опознае миналите събития.
Челната тройка се допълва от книга, имаща непреходно съдържание — „Избрана публицистика“ на Христо Ботев.
Без никакво съмнение Христо Ботев е една от основополагащите фигури в историята на българската литература. Емблема на творчеството му са известните на всички ни стихотворения, които са неразривно свързани с неговото революционно дело.
На този фон малко позната остава публицистиката, намерила място на страниците на вестниците „Свобода“, „Дума на българските емигранти“, „Независимост“, „Будилник“ и „Знаме“.
Настоящото издание събира най-значимите текстове на революционера и излиза по случай 145-годишнината от неговата гибел. Подборът на текстовете е направен от литературния историк проф. д.ф.н. Николай Аретов от Института за литература към Българската академия на науките.
С помощта на тази книга съвременният читател ще се запознае с „Политическа зима“, „Народът – вчера, днес и утре“, „Наместо програма“ и други важни Ботеви творби, поставяни от изследователите сред най-високите образци на българската журналистика.