Лятото върви към своя край, за да отстъпи мястото на месеца, в който започва учебната година, а датите 6 и 21 септември ни напомнят за важни моменти от българската история. Всички издания на сдружение „Българска история“ може да откриете в електронния ни магазин, както и в по-добрите книжарници в цялата страна.
Безапелационно първото място държи най-новата ни книга игра „Ивайло – добрият цар“ на Димитър Петров. Тя превръща света на Българското средновековие в същинско приключение. Разказът проследява годините, в които са живели последните представители на династията Асеневци – време на неуспешни войни, постоянни татарски набези и икономическа нестабилност.
В този съдбоносен период един българин се превръща в изразител на народния гняв. В книгата игра авторът отново е отредил на теб – читателя, ролята да определяш посоката на действие във вълнуващия сюжет, като се превъплътиш в образа на загадъчния водач Ивайло.
От твоите избори зависи дали българският народ ще дочака своето благополучие, или надеждите му ще загинат с гибелта на главния герой. Не забравяй – решенията, които взимаш, винаги носят след себе си последствия, а цената, която се налага да платиш, понякога е твърде висока.
Втора позиция се заема от „Достойните непознати“ на Мартин Чорбаджийски и Теодор Борисов, която се оказа предпочитана книга, както за нашите читатели, така и за публични личности като журналистите Добрина Чешмеджиева и Камен Алипиев, споделили своето мнение за нея в интервюта и социалните мрежи.
Историята често ни среща с личности, за които няма да прочетем в учебниците, но които са дали своя значим принос за развитието на страната. Те са се сражавали за свободата на Отечеството, изградили са модерна България със своя съзидателен труд, постигнали са научни успехи или пък са ни завещали безценни произведения на изкуството. Всички тези хора днес попадат в графата „забравени“.
Книгата „Достойните непознати“ ни среща с 50 истории на бележити наши сънародници. Историите на Коста Евтимов Наполеона и Иван Вариклечков ще ни покажат колко е важно да защитаваш своя род и родина, Рашко Зайков и Георги Христович ще са любопитни за посветените на науката, Сребра Родопска, Стефан Ватев и Димитър Павлович могат да служат за пример на занимаващите се с медицина, а приключенията на Асен Траянов в дебрите на венецуелската джунгла ще вдъхновят пътешествениците.
Без съмнение това е книга, която ще намери своето достойно място във всяка българска библиотека.
Тазмесечната класация завършва с „Кръстоносните походи и Средновековна България“ на проф.Красимира Гагова.
Средновековието е периодът от българската история, в който митове и легенди се преплитат с оскъдни научни факти. Въображението се разпалва още повече, когато стане дума за рицарите кръстоносци и за тяхното присъствие по нашите земи. В продължение на няколко века Изтокът и Западът си дават среща на Балканите, като в някои случаи сблъсъкът им има решаващи последствия за съдбата на българското царство.
Книгата „Кръстоносните походи и Средновековна България“ дава интересен и задълбочен поглед върху този бурен период. Авторката проф. Красимира Гагова е обобщила дългогодишните си проучвания по темата, базирани на многобройни извори.
Как кръстоносците са приемани от местното население, откъде е минавал техният поход и какво е тяхното наследство на Балканите? Това са част от въпросите, които ще намерят своя отговор.
Изданието предлага среща със значими личности от европейската история, сред които са императорът на Свещената Римска империя Фридрих I Барбароса и венецианският дож Енрико Дандоло – и двамата свързали имената си с нашето минало.