Народният театър „Иван Вазов” ще отвори част от изключително богатия си архив, за да разкрие някои от най-любопитните артефакти, свързани с неговата история. В сряда, 12 април, в 11:00 часа, фоайето на Първи балкон ще се превърне в истински музей на миналото на първата ни сцена.

Всеки, който посети представление на Народния театър, ще има възможност да се докосне до емблематични спомени от историята на театъра и да научи малко известни факти от нея. Експозицията ще бъде постоянна и с течение на времето ще бъде допълвана и обогатявана.

Част от изложбата са репликите на едни от най-известните портрети, които красят сградата на театъра вътре – на патрона на театъра Иван Вазов, рисуван от Петър Морозов през 1920 г., на Васил Кирков в ролята на Хамлет, дело на Димитър Гюдженов от 1931 г., на Константин Кисимов в ролята на Подкальосин („Женитба” от Н. В. Гогол), рисувана от Иван Табаков, 60-те години, на Пейо Яворов от Цено Тодоров, 1914 г.

И това не е всичко. Гостите на изложбата ще могат да видят оригинални костюми от представления на Народния театър. Сред тях са костюмът на Сава Огнянов от спектакъла „Укротяване на опърничавата” на Уилям Шекспир (реж. Сава Огнянов, 1912 г.), на Васил Кирков от „Коварство и любов” на Фридрих Шилер (реж. Павел П. Ивановски, 1914 г.), на Олга Кирчева от „В полите на Витоша” на П. К. Яворов (реж. Стефан Сърчаджиев, 1956 г.) и други.

В специални витрини са изложени писмото на Иван Вазов (ръкопис) до актьора Атанас Кирчев по повод постановката на „Борислав” от Вазов, чиято премиера е през 1909 г., издание на пиесата „Борислав” на Иван Вазов – с автограф от писателя, както и работен вариант на пиесата „Чудният Крайтон” от Джеймс М. Бари – режисьорски екземпляр на П. К. Яворов и като режисьор.

Изложбата ще бъде постоянна и предстои да бъде допълвана и обогатявана. Неин куратор е Росица Малчева-Златкова.

Защо не се абонирате за нашия бюлетин?

Българска история
„Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Екипът ни е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ.