Обилните снеговалежи в началото на декември ни подсказват, че скоро предстоят празници, които ще може да отбележим с най-близките си хора. А какъв по-хубав подарък от качествена книга. Класацията ни за ноември може да ви подскаже с какво да зарадвате себе си или своя любим човек. Изданията на сдружение „Българска история“ може да откриете в електронния ни магазин, във фирмената книжарница на ул. „Ген. Гурко“ 27 в София и по-добрите книжарници в цялата страна.
Безспортният ви фаворит през този месец е „Българска кухня в 4 сезона“ на Мирослав Гочев. Тя е втората кулинарна книга в каталога ни след „Домашна готварска книга – фототипно издание от 1895 г.“
Козунак, агнешко печено, постен гювеч, сладко от малини, лютеница, шкембе чорба, туршия, капама, пълнен шаран, празнична питка, домашен суджук. Дори не всяко от изброените да е сред любимите ви ястия, то със сигурност поне веднъж сте се изправяли пред предизвикателството да приготвите някоя обичана българска рецепта.
„Българска кухня в 4 сезона“ събира на едно място 64 от тях, представени по достъпен начин от Мирослав Гочев. Авторът на книгата е създател на един от най-популярните български YouTube канали – „Готвене за начинаещи“, който към края на 2021 година има над 100 000 абонати, а заснетите в него рецепти са гледани повече от 13 милиона пъти.
Поместени са ценни съвети от автора при подбора и правилното съхранение на най-често използваните кухненски пособия. Специално място е отделено и на приготвянето в домашни условия на традиционните кисело мляко и зеле, луканка и суджук.
Радващо е, че на второ място се появява още един съвременен автор – Михаил Кунчев с „Юнаци, лека нощ“.
Преди три години документалистът и писател Михаил NOMAD Кунчев открива изоставения гроб на генерал Стефан Тошев. Тогава дори не подозира, че решението му да се погрижи за него ще доведе до това днес заедно с неговите съмишленици да намират, почистват и възстановяват занемарените гробове на над сто български военни дейци.
Това, което разбира, е, че освен костите на юнаците ни в тази пръст са погребани и напълно забравени от десетилетия, а понякога дори и никога неразказани истории за доблест, чест и достойнство.
Тази книга е своеобразен учебник по мъжество. Авторът не се задоволява просто да преразказва забравените разкази за героите ни, а прекарва три години в разговори с техните наследници и в четене на хиляди разсекретени документи на Държавна сигурност, за да добави нови и изключително ценни моменти от животописа им.
Но „Юнаци, лека нощ“ не ни представя само мъжките примери от миналото, а ги търси и в настоящето. Кунчев проследява бойния път на един съвременен български командос и неговото куче Божурка, начело на отряд американски морски пехотинци, дълбоко в най-враждебната част на Афганистан – бастионът на талибаните, провинция Хелманд.
Това е и много лична книга, написана в момент на изпитания за нейния създател. Тогава самият той се вкопчва в образците на героизъм, за които разказва, за да посрещне това, което съдбата му е приготвила, с високо изправено чело, по примера на тези преди нас.
Третото място е за книга, която стана достъпна за читателите след десетилетия на забрава – „Бачо Киро“ на Змей Горянин.
Романът „Бачо Киро“ на Змей Горянин пренася читателя в епохата на Възраждането, а чрез личната история на учителя революционер Киро Петров от Бяла черква са проследени дълбоките процеси на промяна в българското общество през втората половина на XIX век.
Главният герой е отражение на своите съвременници с техните стремежи, надежди и страхове. Съдбата му е сходна с тази на десетки борци за свобода, завършили живота си на бесилото.
Светозар Акендиев Димитров, както е рожденото име на писателя, отделя специално внимание в творчеството си на националноосвободителните борби и чрез силата на литературата прави читателя съпричастен с тях.
Oригиналното издание на романа „Бачо Киро“ излиза в две части през 1936 и 1937 г. и се радва на голям интерес.
За съжаление, съдбата на Змей Горянин след 9 септември 1944 г. е злощастна. Той е осъден от т.нар. Народен съд, а книгите му са включени в списъците с вредна литература. След години на забвение историята на Бачо Киро отново е пред вас, за да напомни за примера на един бележит българин.