Пролетта дойде и всеки желаещ може да се наслади на хубавото време сред природата с книга в ръка. Заглавията на сдружение „Българска история“ бяха ваш добър приятел и в студените зимни дни и нощи, поради което ще направим преглед на най-популярните ни книги за месец март. Те и останалите предложения от нашия каталог може да откриете в нашия онлайн магазин, във фирмената книжарница на ул. „Ген. Гурко“ 27 в София, както и в по-добрите книжарници в страната.

Първото място е за една вечно зелена книга, радваща се на вашия интерес във всяко едно от четирите годишни времена –  „Първите дами на Средновековна България“ на проф. Пламен Павлов.

Средновековната българска история е изпъстрена с образи на владетели, военачалници, духовници и благородници, които завладяват въображението на съвременния човек. Макар и съвсем обяснимо, встрани от вниманието ни остава ролята на жената в тогавашното общество.

Тази книга ще даде отговорите на някои прелюбопитни въпроси, които всеки почитател на историята би си задал:

Кой български цар е бил женен за французойка? Имал ли е Симеон Велики дъщеря? Кои български принцеси стават „първи дами“ в чужди страни и красят владетелските дворове от Ромейската и Латинската империя до Босна и Полша? Коя българка е единствената владетелка в Европа през XIV в. без благороднически произход?

На втора позиция се изстреля едно от новите ни заглавия – „Тодор Александров. Легендарният комита“ на Калоян Васев. Книгата се радва на сериозен интерес не само сред широката аудитория, но и в научните среди.

Бурният житейски път на Тодор Александров (1881 – 1924) преминава през три съдбоносни за българите в Македония епохи – последните години на османското иго, войните за национално обединение и смутното следньойско време. Благодарение на своя организаторски талант, идейна подготовка и ръководен нюх, революционерът от Щип се превръща в символ на второто поколение македонски дейци.

Последователен в преследвания идеал, още приживе е почитан като кумир от угнетените българи. Александров съчетава в себе си непосилните роли на водач на борческа Македония, бранител на българската държавна независимост и пълнокръвен изразител на идеалите на българския народ – безспорен показател за патриотизма му, който обаче го изправя в сблъсък с БЗНС, Военния съюз и Виенската болшевишка централа.

Книгата представя легендарния водач на ВМРО не само като политик и революционер, но и като човек, като личност. Силната и обаятелна инвидуалност, която той формира под влияението на своите ментори Христо Матов и Мише Развигоров, е живата връзка между поколението на разпозналия качествата му Даме Груев и това на младите революционери около Иван Михайлов.

Челната тройка допълва  кап. Коста Скутунов и „Бурни времена“.

Това е една впечатляваща по обема си мемоарна книга. Авторът адютант на Царя в продължение на осем години. В периода 1920 – 1928 г. Скутунов е част от близкото обкръжение на монарха и това му позволява да научи, a впоследствие и да разкаже, редица неизвестни на широката общественост истории.

Борис III е представен в светлината на обикновен човек, който обича, мрази, притежава своите качества и недостатъци. От друга страна, не е пренебрегнат и образът на политик, осъзнал голямата си отговорност в „бурните времена“ след Първата световна война. Тогава, когато е достигната най-високата точка на обществено разделение в страната, белязано от политически убийства, атентати, бунтове и граждански сблъсъци.

„Бурни времена“ ще даде възможност на читателя да надникне зад завесата на голямата политика, да осмисли колко тежка е в действителност царската корона и най-вече – каква е цената, която Борис плаща, за да я носи четвърт век.

Защо не се абонирате за нашия бюлетин?

Българска история
„Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Екипът ни е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ.