Броени часове преди отбелязването на националния празник 3 март обръщаме поглед назад към изминалия месец февруари, в който изданията на сдружение „Българска история“ отново намериха своята аудитория. Водещите три заглавия в класацията, както и всички останали издания с логото на „Българска история“ може да намерите в нашия онлайн магазин, във фирмената книжарница на ул. „Ген. Гурко“ 27 в София, както и в по-добрите книжарници в страната.
На първо място в класацията е най-актуалното ни детско заглавие – „Симеон“ от Ивомир Колев. То е част от поредицата „Исторически приказки“, включваща още историите на цар Самуил и цар Калоян.
Едва ли има българин, който да не е чувал за цар Симеон. Неговото управление, наричано с право „Златен век“, е сред най-забележителните периоди в цялата ни история. Познаваме го като време на победи, завоевания, дипломация и политика на най-високо ниво, но най-вече на невиждан културен подем.
Като владетел с големи амбиции, подплатени с безспорни човешки качества, цар Симеон винаги поставя пред себе си недостижимото. С огромни усилия той успява да надделее в сблъсъка с Византия и да превърне България в господар на Балканите. Наред с това продължава и доразвива просветителското дело на своя баща.
Книгата представя не просто ненадминатите успехи на цар Симеон, но и самата му личност, неговите детски години и всички съпътстващи го през живота трудности и изпитания. Богатите илюстрации, които през цялото време допълват разказите, ще пренесат всяко дете векове назад и ще го направят свидетел на този славен епизод от българската история.
Втората позиция е за още една книга, която излезе през февруари – „Иваниша от Севера“ на Тихомир Тодоров. Именно това е победителят в конкурса ни за исторически роман, провел се през 2019 г.
Опустошителната гражданска война за трона на Източната римска империя, водена между Йоан Кантакузин и императрица Анна Савойска, превръща османските турци в печеливша страна. Новата военна сила в Мала Азия, от услугите на която се възползват всички участници в конфликта, бързо разширява владенията си. От незначителен бейлик, скоро тя се превръща в угроза за Балканския полуостров.
Около три десетилетия по-късно младият благородник Ивaниша е призован да замине в България от влашкия княз Дан. Син на българка, но роден на север от Дунава, младежът трябва да се представи пред новия си суверен – цар Иван Шишман, и да участва в боевете срещу османските нашественици.
Напускайки родното си село в полите на Карпатите, начело на малка дружина, главният герой поема към някогашното царство на Асеневци, за чието могъщество е слушал от дете. Действителността към края на XIV век обаче изглежда различнa и не след дълго Иваниша попада във водовъртеж от събития, в които всеки преследва своя интерес, независимо от цената.
Един роман за силата на любовта и разрухата на човешките взаимоотношения. Роман за малкия човек в голямата история.
Новото издание на „История славянобългарска“ от Паисий Хилендарски допълва челната тройка на най-търсените книги.
Неговото основно достойнство е преводът на новобългарски. Той следва ред по ред Котленския препис на Софроний Врачански, представен чрез факсимилета на всяка страница. По този начин читателят може да вникне пълноценно в историческото повествование, четейки и сравнявайки написаното от хилендарския монах.
Нещо повече – използван е официално одобреният превод от Зографската света обител, дело на изтъкнатия преподавател в катедра „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет ас. д-р Димитър Пеев. Съвместно с проф. Александър Николов, той е автор и на научния коментар.
Изданието се реализира в сътрудничество със Зографската света обител и Националната библиотека Св. св. Кирил и Методий.