„Опознай родината си, за да я обикнеш” е казал Щастливеца Алеко за страната ни. Точно защото смятаме, че България е изпълнена с огромно разнообразие от вълшебни кътчета, които имат какво да ни покажат, да ни заинтригуват, да ни пленят и накарат да ги обикнем, решихме да Ви организираме една мислена разходка из нея. Ще Ви представим 5 места в България, за които най-вероятно не сте чували, а заслужават вниманието на всеки, защото са уникални.
Музей на религиите в Стара Загора
Това не е типичният музей и няма големи стъклени витрини с кратки описания на предметите. Той всъщност представлява една голяма сграда, в която през вековете са се наслагвали различни религиозни практики. Може да видите останки от култова яма от началото на ранножелязната епоха (Х – ІХ век пр. Хр.), езическо светилище, посветено на тракийския конник (ІІ – ІІІ век), средновековна християнска гробищна църква (края на Х – ХІІІ век) и мюсюлмански храм (ХV – ХХ век), и всичко това „под един покрив“. Освен че ще се потопите в различни епохи, ще останете удивени от изящните стенописи и пластична декорация.
Село Чавдар
Село Чавдар не е толкова непознато, тъй като не отдавна нашумя в интернет простраството с уредения си живот. Освен че не се връзва изобщо с определението за българско село, то може да Ви предложи и една друга атракция, която се намира извън селото и която със сигурност ще Ви върне години назад, още в каменната ера. Говорим за малките къщички, направени целите от кал, слама и колове, пресъздаващи раннонеолитно селище, датирано от преди 7000 години.
Ако искате да се впуснете в едно наистина нестандартно преживяване и да разберете как са живели хората преди хиляди години, то това е мястото за Вас.
Марина река – „класна стая на открито“
Класна стая на открито – звучи невероятно, нали? Ако учениците знаеха за това място, най-вероятно класните стаи щяха да са празни, а неизвинените отсъствия доста повече от обичайното. Намира се в защитена местност Марина река, на 12 км. от Царево. Под открито небе и сред зеленина, на малките дървени чинове, може да научите за видовете от изгубената преди милиони години терциерна флора.
Арт-къща с музей „Куклите“
Ако обичате да творите или пък сте запазили част от детското в себе си и понякога Ви се приисква да си играете с порцеланови кукли, то Арт-къщата с музей „Куклите“ е най-правилният избор, който може да направите. Намира се в центъра на София, а разнообразието, което предлага е огромно – може да се насладите на над 3000 кукли, разпределени в 6 зали. Представени са порцеланови , антикварни, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, марионетки от захар, восък или прежда. Приказните същества се усмихват, пеят и танцуват, докато разказват истории. Разглеждайки ги, със сигурност ще се вдъхновите и ще искате да сътворите и Вие някоя приказна играчка. На излизане от музея има работилница, в която може да се превърнете в майстор и да направите мечтаната си кукла.
Блатото при село Малък Преславец
Ще попаднете в истинското царство на водните лилии, ако посетите блатото край село Малък Преславец. Блатото е осеяно с множество бели водни лилии (Nymphaea alba), растение със статут на застрашен вид в Червената книга на България. Тук този вид е образувал колонии, които заемат около 46 дка от повърхността на блатото и формират най-голямата цъфтяща популация на територията на България. Блатото е и една от последните запазени влажни зони по българския бряг на река Дунав. Птичето богатство на района до този момент наброява 147 вида.