„Опознай родината си, за да я обикнеш” е казал Щастливеца за нашата родина. Точно защото смятаме, че България е изпълнена с огромно разнообразие от природни и архитектурни забележителности, които имат какво да ни разкажат, да ни заинтригуват и пленят, решихме да ви организираме една мислена разходка из нея. Затова избрахме в този материал да ви представим 5 малко познати крепости в България.
Крепост Аневско кале/Копсис
Ако искате да се почувствате като герой от фентъзи филм, то това място е точно за вас. Крепостта „Аневско кале“, позната още като „Копсис“ се намира в непосредствена близост до село Анево, на 2 км от град Сопот. Археологически проучания дават сведения, че крепостта датира от 40-те години на XIII век. Разположена е на южния склон на Стара планина, на около 850 метра надморска височина, което прави достъпа до нея малко по-труден. Ако искате да я посетите, то ще трябва да предвидите около час и половина преход, за да се изкачите до нея. Откриващата се пред вас гледка е неописуема и дори красива фотография трудно би предала чувството, което ще ви завладее.
Крепостта при средновековния град Червен
Следващото ни предложение ще бъде крепостта при средновековния град Червен. Намира се около 30 км южно от град Русе, в границите на природен парк Русе. Разходката до там може да бъде още по-приятна, тъй като лесно може да съчетаете както разлеждането на крепостта, така и на природните забележителности в парка (пещера Орлова чука). Първите сведения за крепостта са от времето на император Юстиниан, през VI век, а по-късно, през XIV век достига своя развет. При археологически проучвания в района са разкрити замък, подземни водоснабдителни прохода, 13 църкви, монетни съкровища и накити. Безспорно, Червен бил един от най-големите военно-административни, стопански и църковно-културни центрове на Второто българско царство.
Крепост Урвич
Изключително интересна и наситена с история, но крайно занемарена днес е крепостта Урвич. Останките от нея се намират в Лозенската планина, съвсем близо до Кокалянския манастир. Предполага се, че е построена през ХІІІ век, а целта му е била да пази прохода към град София. Урвич е представлявала наистина непревземаема крепост, заобиколена от три страни от буйните води на река Искър, именно тя е и последната превзета крепост от османските войски при падането на България. Истинско приключение е разглеждането на Урвич, тъй като е обрасла отвсякъде. Но това не трябва да Ви спира да я посетите, а напротив – ако обичате да откривате, разследвате и опознавате такива местности, то задължително трябва да я посетите.
Крепост Хоталич
Отправяме се към един град, който сякаш остава на заден план сред туристите – Севлиево. В близост до града се намира средновековната крепост Хоталич, която заслужава вниманието на всеки приключенец. Възникнала е през V-VІ век като военно укрепление, а през Х век е възстановена от българската държава, която започнала да изгражда укрепително съоръжение, с което да брани страната от варварски нападения от север и от Византия на юг. За наше щастие, това е една от най-грижливо поддържаните крепости по българските земи.
Маточинска крепост/Букелон
Разходката ни приключва с последното предложение – Маточинска крепост, позната още като Букелон. Разположена е върху плато на високо издигнат рид, в близост до село Маточина, на южната ни граница с Турция. Имайте предвид, че много от пътеките, водещи до крепостта са труднопроходими, затова се посъветвайте с някой местен, който освен че ще Ви покаже верния път, ще Ви разкаже и някоя интересна история около крепостта. Със сигурност ще останете впечатлени от нея, тъй като и до днес кулата й се издига на 18 м височина. Смята се, че крепост на този хълм има от IV век.
В тази кратка виртуална разходка ви представихме една много малка част от забележителните крепости в България. Затова очакваме и вашите предложения, тъй далеч не смятаме, че сме изчерпали културното богатството, което ни предлага нашата родина.